Bliv en mester i flødebollekunst hos Frellsen i Horsens

dato

Er du klar til at imponere dine venner og familie med hjemmelavede flødeboller? Frellsen i Horsens inviterer til en unik workshop, hvor du kan lære kunsten at lave flødeboller fra bunden. Vælg mellem to datoer: fredag den 7. marts eller lørdag den 8. marts 2025.

Frellsen i Horsens åbner dørene for flødebolleentusiaster, som ønsker at fordybe sig i den søde verden af chokolade og skum. Workshoppen varer 1 1/2 time og tilbyder en grundig introduktion til sprøjteposeteknik, chokoladetemperering og de bedste råvarer.

Lav dine egne flødeboller

Under vejledning lærer deltagerne at fremstille 10 flødeboller, der overtrækkes med ægte belgisk chokolade og dekoreres efter egen fantasi. Hver deltager får 5 flødeboller med marcipanbund og 5 med vaffelbund, som kan tages med hjem i Frellsen æsker.

Udstyr og materialer inkluderet

Workshoppen inkluderer alt nødvendigt udstyr, såsom dyppegaffel, forklæde og andet køkkengrej. Deltagerne modtager også notepapir med information om chokolade og temperering, så de kan genskabe magien derhjemme.

Bemærk, at minimumsalderen for deltagelse er 10 år, og adgang er kun tilladt for betalende deltagere.

Praktisk information:
Fredag den 7. marts 2025
Tid: Kl. 16:30
Lørdag den 8. marts 2025
Tid: Kl. 10:30
Sted: Frellsen, Søndergade 7, 8700 Horsens
Entré: 300 kr



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook