Fællesskab og hygge i Søvind Kirkehus

dato

Søvind Kirkehus byder på to ugentlige arrangementer, der fremmer fællesskab og hygge for alle interesserede. Herreklubben "Man(d) Mødes" samles hver anden mandag til frokost og samtale, mens Torsdagsklubben tilbyder en bred vifte af aktiviteter hver torsdag.

Man(d) Mødes, også kendt som Herreklubben, er et socialt samlingspunkt hver anden mandag i Søvind Kirkehus. Fra kl. 12.00 til 14.00 kan deltagerne nyde en hyggelig frokost, hvor hver person bidrager med 20 kr. til maden og 10 kr. til en øl. Efter måltidet er der mulighed for at deltage i samtaler eller lytte til spændende livsfortællinger. Med 16-20 deltagere pr. gang er der rig mulighed for at knytte nye venskaber. Arrangementet opfordrer til at tage en ven med.

Torsdagsklubben er et åbent tilbud for alle, der ønsker at tilbringe et par timer i godt selskab. Hver torsdag kl. 13.30 mødes deltagerne i Søvind Kirkehus til en række forskellige aktiviteter. Nogle torsdage byder på hygge og samtale, mens andre inkluderer foredrag, sang, lysbilleder, eller temaer som sko, tøj og blomster. Derudover er der torsdage med god mad på Søvind Kro, som kræver tilmelding. Kaffe og te koster 10 kr. de fleste torsdage, og der er plads til ændringer og kommentarer fra deltagerne.

Praktisk information
Man(d) Mødes:
Dato: Mandag 26. maj 2025
Tid: 12.00-14.00
Sted: Søvind Kirkehus, Kirkestien 2, Søvind, 8700 Horsens
Entré: 20 kr. til mad og 10 kr. til øl
Torsdagsklubben:
Dato: Torsdag 29. maj 2025
Tid: 13.30
Sted: Søvind Kirkehus, Kirkestien 2, Søvind, 8700 Horsens
Entré: 10 kr. for kaffe og te



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Horsens

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.