Horsens Freja triumferer med forrygende sejr: Sabic og Lemmer stjerneskuddene i anden halvleg

Mikkel Lemmer og Alem Sabic
dato

Onsdag den 18. juni 2025 blev til en mindeværdig dag for Horsens Freja Serie 1 Herrer, da de på hjemmebane besejrede Galten FS med en overlegen sejr på 5-1.

Horsens Freja tog mod Galten FS i en kamp, der bød på to vidt forskellige halvlege. Cheftræner Søren Matz reflekterede over opgøret og fremhævede specielt deres præstation efter pausen. "Flot 2. halvleg, hvor vi laver 5 mål, og fik mange angrebsåbninger løst flot," lød det fra Søren Matz, som var tilfreds med holdets præstation efter pausen.

Med en hektisk kampperiode på tre kampe på seks dage, havde cheftræneren valgt at rotere i truppen, hvilket i sidste ende viste sig at bære frugt. "Med 3 kampe på 6 dage, har vi rokeret meget for at holde kræfterne i holdet. Det er lykkes godt," uddyber Matz.

Første halvleg blev en anderledes udfordring for Horsens, hvor Galten FS satte pres på hjemmeholdet med et solidt første halvlegsspille. "De mange rokeringer, har gjort vi har haft lidt svært ved at komme ordentligt fra start. Mod Galten, havde vi i de første 30 minutter svært ved at spille gennem deres høje gode pres," forklarer træneren, som også roser modstanderholdet: "Flot 1.halvleg af Galten, der er blevet markant bedre end sidst vi mødte dem."

En af dagens helt store profiler, Alem Sabic, fik stor ros fra træneren for sin utrættelige indsats på midtbanen. "Alem Sabic, der fightede fantastisk hele kampen, og ser ud til fylde mere og mere på midtbanen," sagde Matz, der også fremhævede Mikkel Lemmers flotte spil som højre back. "Mikkel Lemmer. Et flot mål og to assister som højre back er mere end godkendt."

Spillende midtbanegeneral Kristoffer Gjettermann delte også sin oplevelse af kampen, hvor han bemærkede ændringen efter halvlegen. "Rodet 1. Halvleg, hvor vi ikke rigtig formår at finde hinanden, hvilket koster et dumt mål. Og vi formår ikke at afslutte vores angreb med kvalitet. Med lidt justeringer, blev 2.halvleg langt bedre. Vi fandt hinanden bedre og var mere kyniske foran mål," lød det efter kampen fra Gjettermann, der var glad for holdets forbedringer i de sidste 45 minutter.

Med denne sejr i bagagen kan Horsens Freja nu rette blikket mod deres næste udfordring og indstille sig på at komme bedre ud af startblokken.

Næste kamp for Horsens Freja Serie 1 Herrer er et opgør imod Lemming IF. Det udspiller sig i Lemming Stadion d. 20. juni klokken 18:00.

Kampens resultat: 5-1 til Horsens Freja Serie 1 Herrer
Række: Herrer Serie 1 - Forår 2025, Pulje 10

Mål
8'0-1Julius Brix Valim
57'1-1Mikkel Lemmer
59'2-1Selvmål
68'3-1Kevin Randeris
78'4-1Alem Sabic (str)
82'5-1Malthe Bach Pedersen


Mikkel Lemmer og Alem Sabic

Kilde: Søren Matz - Horsens Freja Serie 1 Herrer
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.