Strik og Lyt med Carmie
Årets første Strik og Lyt koncert præsenterer den fremadstormende artist Carmie, alias Christine Aggerholm, der med sin skrøbelige, men stærke stemme skaber et unikt lydunivers. Inspireret af kvindelige rollemodeller som Eee Gee og Emma Sehested Høeg, integrerer Carmie akustiske elementer i en elektronisk produktion. Hendes sange, der allerede har gjort indtryk på danske radiostationer og playlister, udforsker samfundets tendenser og unges trivsel. Carmie er på vej med nye singler og koncerter i foråret 2025.
Jazzrabat med Svaneborg KardybDen anerkendte duo Svaneborg Kardyb fra Aalborg byder på en koncertoplevelse, der kombinerer skandinavisk jazz med roots, blues og folk. Med deres fjerde album "Superkilen" udforsker de nye musikalske retninger, mens de bevarer deres velkendte stil. Duoens minimalistiske og improvisatoriske tilgang skaber en unik sammensmeltning af melodier, grooves og elektroniske vibes, der inviterer publikum ind i deres musikalske univers.
Soloprojekt med Sebastian WolffFredag aften byder på en intim koncert med Sebastian Wolff, kendt fra Kellermensch. Her præsenterer han en blanding af sange fra Kellermensch-albums, fortolkninger af andre kunstneres værker samt sit eget solomateriale. Med et hold af dygtige musikere leverer Sebastian en koncert, der spænder fra smertefulde fortællinger til personlige oplevelser, hvilket gør det til en uforglemmelig aften for publikum.
Praktiske informationer:
Strik og Lyt med Carmie:
Dato: Lørdag 8. februar 2025
Tid: 13:30
Entré: 120 kr + evt. gebyr
Jazzrabat med Svaneborg Kardyb:
Dato: Lørdag 8. februar 2025
Tid: 20:00
Entré: 250 kr + evt. gebyr
Koncert med Sebastian Wolff:
Dato: Fredag 7. februar 2025
Tid: 21:00
Entré: 200 kr + evt. gebyr
Sted for alle koncerter: Platform K, Madevej 2, 8700 Horsens
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her