Den berømte filosof G.W. Leibniz mente, at vi lever i den bedst mulige verden, mens hans efterfølger Arthur Schopenhauer havde en mere pessimistisk tilgang, idet han betragtede verden som den værst tænkelige. I dette foredrag vil Henrik Schøneberg tage udgangspunkt i Leibniz' optimistiske synspunkt.
En filosofisk rejse med Henrik SchønebergHenrik Schøneberg vil i sit foredrag argumentere for, at verden kan forstås som "halvt fuld", og krediterer Schopenhauer for at have inspireret ham til at udforske denne optimistiske tilgang yderligere. Publikum kan forvente en tankevækkende diskussion om, hvordan vi opfatter vores verden og dens muligheder.
Dette arrangement er åbent for alle, der har interesse i filosofi og ønsker at dykke ned i den evige debat mellem optimisme og pessimisme.
Praktisk information
Dato: Onsdag den 13. maj 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: VIA University College, Campus Horsens, Banegårdsgade 2, 8700 Horsens
Entré: 50 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her