Hvis du ligesom de fleste andre danskere elsker det meste af det, som Bent Fabricius-Bjerre lavede, så vil dette foredrag om ham måske være noget for dig. Det er forfatteren bag biografien om ham, der afholder det.
Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.
Onsdag aften var scenen sat på Trailergaarden-Gantrup Arenas baner. Et vaskeægte lokalopgør skulle udspille sig, da FC Horsens U12-drenge kom på besøg hos Horsens Nord. Det blev en tæt affære med masser af mål, der endte i gæsternes favør.
Vitus Bering er som bekendt født i Horsens, men her alle de mange år efter hans død er der stadig stor usikkerhed omkring hans rejser og liv. Det kan du høre mere om til et foredrag om emnet torsdag den 4. november.
I 1960’erne skete der mange ting i Horsens, når det kom til udvikling af byen, og hvis du gerne vil høre mere om det, inviterer folkeuniversitet Horsens-Hedensted til et foredrag om alle forandringerne.
Egebjerg IF's U16-piger skulle søndag forsøge at tage point, da de besøgte værterne FC Skanderborg. Det var en tæt affære, hvor det flotte og pæne fodbold aldrig fandt sin vej til græssværen. Men det til trods kunne gæsterne trække sig sejrrigt ud af opgøret.
Du behøver ikke være en bolighaj for at blive boligejer. Men det hjælper at vide lidt om markedet.
I uge 45 er der verden over Global Entrepreneurship Week. I Danmark er Horsens udvalgt som værtsby for åbnings-eventet på grund af det unikke start-up-miljø.
Tandlægeskræk rammer op mod 40 procent af danskerne, men horsensianere med angst for tandlæger kan få hjælp til at tøjle skrækken med et online coachingforløb fra Godt Smil-tandlægekæden i Horsens.
Søndagens møde med Galten FS var for stor en mundfuld for Hatting/Torsted/Stensballe IK, som måtte se sig besejret af mandskabet fra Galten FS.