Genbrugsguld og gode fund på stort loppemarked på FÆNGSLET

3
dato

Genbrugsguld og gode fund på Habengut marked i FÆNGSLET

Når portene til FÆNGSLET åbner lørdag og søndag den 11. og 12. april, fyldes de gamle fængselsbygninger igen med liv, nysgerrige gæster og masser af genbrugsguld. Her inviterer Habengut til et stort loppemarked, hvor både lokale og besøgende kan gå på opdagelse blandt stande fyldt med ting, der fortjener et nyt hjem.

På Habengut-markedet sælges der ud af gemmerne, og her er der mulighed for at gøre rigtig gode fund. Gæsterne kan gå på jagt efter alt fra møbler, retrofund og vintage til keramik, nips, tøj, smykker og finurlige småting. Kort sagt lidt af hvert – fra det store til det helt små – og ofte med historier og patina, som kun ældre ting kan have.

Arrangør Dorte Mikkelsen oplever tydeligt, at interessen for genbrug vokser år for år.

“Vi kan virkelig mærke, at genbrug hitter i disse år. Mange er blevet meget opmærksomme på bæredygtigheden i at købe brugte ting, og samtidig har folk fået øjnene op for den gode kvalitet, der ofte er i ting, der er lavet førhen,” fortæller hun.

Ifølge Dorte Mikkelsen handler loppemarkeder i dag ikke kun om at spare penge, men også om at finde noget unikt og give gode ting et nyt liv.

“Der er noget særligt ved at finde en ting, som allerede har haft et liv – og som kan få et nyt hos en selv. Samtidig er det en hyggelig oplevelse at gå rundt blandt standene, snakke med sælgerne og lade sig inspirere.”

Udover de mange stande vil der også være food trucks på pladsen, hvor gæsterne kan købe lækker mad og drikkevarer og tage en pause mellem loppefundene.

Habengut-markedet finder sted lørdag og søndag den 11. og 12. april kl. 10–16 i FÆNGSLET i Horsens. Entréen er 25 kroner og købes i døren, mens børn under 12 år har gratis adgang.

Med andre ord er der lagt op til en weekend med gode fund, hyggelig stemning og masser af genbrugsguld.

Kilde: Dorte Mikkelsen
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.