Oplev Horsens i weekenden: Historie, film og fordybelse

Foto: Kultunaut.
dato

Tag på en rejse gennem fængselshistorie, nyd en actionspækket romantisk film og deltag i en fredfyldt pilgrimsvandring i Horsens denne weekend.

Rundvisning på Fængselsmuseet

Oplev det fascinerende Fængselsmuseet, hvor du kan få et enestående indblik i fængselslivet gennem 153 år. Rundvisningen dykker ned i livet inden for fængslets mure, fra fangernes hverdagsliv til dramatiske flugtforsøg og mere. Det er en guidet oplevelse velegnet til mindre grupper, familier og enkeltpersoner.

Tidspunkt: Lørdag 3. januar 2026, kl. 11:00
Sted: Fængselsmuseet, Fussingsvej 8, 8700 Horsens
Entré: 40 kr pr. person + entré til museet

Romantisk actionkomedie på Horsens Bibliotek

Søndag kan du nyde en actionfyldt romantisk komedie på Horsens Bibliotek. Følg Joan Wilder og Jack Coltons vilde eventyr gennem Nordafrika, hvor hver scene emmer af spænding og humor. Filmens titel afsløres først ved visningen, men du kan forvente en herlig oplevelse med Michael Douglas og Kathleen Turner.

Tidspunkt: Søndag 4. januar 2026, kl. 10:30
Sted: Horsens Bibliotek, Tobaksgården 12, 8700 Horsens
Entré: Gratis, begrænset til 30 personer

Pilgrimsvandring ved Sønderbro Kirke

Tag del i en refleksiv pilgrimsvandring søndag, som giver tid til eftertanke og en pause fra hverdagens travlhed. Med start ved Vær Kirke inviterer pilgrimspræst Anette Foged Schultz til stilhed, meditation og en 2 km vandretur med fokus på det forgangne år og det kommende.

Tidspunkt: Søndag 4. januar 2026, kl. 14:00
Sted: Sønderbro Kirke, Bygholm Parkvej 1, 8700 Horsens
Entré: Gratis, tilmelding nødvendig



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut