Vi følger boligmarkedet i og omkring Horsens og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES By Horsens følger boligmarkedet i og omkring Horsens. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Sundvænget 5 solgt for 4.600.000 kr.
Boligen overtages af Anette Due Laursen den 07. april. Køberen har betalt 4.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 30.872 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.012.000 og boligen er derfor handlet til 53% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 149 kvm. og er opført i 1996. Grunden er på 1.030 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Horsens - Vitus Berings Plads
Holmboes Alle 7, 6. th solgt for 3.550.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 07. april. Køberen har betalt 3.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 27.734 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.100.000 og boligen er derfor handlet til 69% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 128 kvm. og er opført i 2005. Grunden er på 1.878 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Horsens - Vejlevej
Violvej 50 solgt for 2.398.000 kr.
Boligen overtages af Mona Bente Nielsen og Jens Nielsen den 03. april. Køberen har betalt 2.398.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.339 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 26% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 124 kvm. og er opført i 2000. Grunden er på 903 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Ejendoms Centret, Horsens
Kirkeskovvej 17 solgt for 2.350.000 kr.
Boligen overtages af Kevin Lund og Mia Lund den 07. april. Køberen har betalt 2.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.786 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.766.000 og boligen er derfor handlet til 33% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 140 kvm. og er opført i 1973. Grunden er på 871 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Horsens - Vejlevej
Platanalle 8 solgt for 2.200.000 kr.
Boligen overtages af Thomas Rindom Brønd Hansen den 30. marts. Køberen har betalt 2.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.103 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 57% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 156 kvm. og er opført i 1964. Grunden er på 774 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Horsens - Bjerrevej
Asgårdsvej 6 solgt for 1.750.000 kr.
Boligen overtages af Mai-Britt Søndergaard Thyrring og Morten Bing den 22. april. Køberen har betalt 1.750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.938 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 19% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 160 kvm. og er opført i 1934. Grunden er på 810 kvm.
Boligen er solgt af BoligOne v/ Morten Dam Johansen
Toftevænget 16 solgt for 1.620.000 kr.
Boligen overtages af Boet efter Hans Erik Hansen den 20. april. Køberen har betalt 1.620.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.336 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 54% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 113 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 700 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Horsens - Michael Jessen
Kirkevænget 9 solgt for 1.595.000 kr.
Boligen overtages af Christina Østerlund og Thomas Næsborg den 07. maj. Køberen har betalt 1.595.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.031 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.794.000 og boligen er derfor handlet til 11% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 159 kvm. og er opført i 1970. Grunden er på 1.022 kvm.
Ryesgade 10 solgt for 1.450.000 kr.
Boligen overtages af Anja Marie Schiermer Mørk den 15. maj. Køberen har betalt 1.450.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.679 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 51% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 106 kvm. og er opført i 1934. Grunden er på 160 kvm.
Boligen er solgt af RealMæglerne Boligbutikken Horsens
Snerlevej 30 solgt for 1.400.000 kr.
Boligen overtages af Aveen Khalil og Yaser Khalaf den 16. april. Køberen har betalt 1.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 10.938 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.792.000 og boligen er derfor handlet til 22% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 128 kvm. og er opført i 1970. Grunden er på 817 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Horsens - Vitus Berings Plads
Egebjergvej 159 solgt for 1.395.000 kr.
Boligen overtages af Horsens Kommune den 11. maj. Køberen har betalt 1.395.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 9.894 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.374.000 og boligen er derfor handlet til 2% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 141 kvm. og er opført i 1900. Grunden er på 648 kvm.
Rådmandsvej 62 solgt for 1.370.000 kr.
Boligen overtages af Ivalo Lennert Andreassen den 24. april. Køberen har betalt 1.370.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 15.222 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.174.000 og boligen er derfor handlet til 17% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 90 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 574 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af RealMæglerne Horsens - Rikke, Søren & Julie
Vestervænget 14, Tvingstrup solgt for 1.100.000 kr.
Boligen overtages af Sayed Najwa Shahabi den 07. april. Køberen har betalt 1.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.333 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 150 kvm. og er opført i 1970. Grunden er på 900 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Estate Horsens - Michael Jessen
Åvej 16, Hammersholm solgt for 800.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 06. maj. Køberen har betalt 800.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.698 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 610.000 og boligen er derfor handlet til 31% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 2 værelser på i alt 63 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 550 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Horsens - Vitus Berings Plads
Emil Møllers Gade 18, 1. tv solgt for 750.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 12.712 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 520.000 og boligen er derfor handlet til 44% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 59 kvm. og er opført i 1933.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Horsens - Vitus Berings Plads