Der var lagt op til et intenst opgør med masser af fight, da Stensballe IK's serie 2 hold lørdag eftermiddag drog til Fredensvang for at kæmpe mod de' hviie fra AGF. Stensballe kommer foran i opgøret, men ender med at smide føring og to point, da AGF kæmper sig tilbage i opgøret.
Tidligere i år udgav lokale Alexandre Nsoni en anmelderrost digtsamling, som han til et arrangement på Horsens Bibliotek vil fortælle mere om i samspil med sin redaktør, Pelle Hvenegaard.
Den 74-årige verdensstjerne skal efter planen gæste Horsens i sin afskedsturné i 2022, men nu er han faldet og skal opereres, hvilket medfører aflysninger af koncerter. Heldigvis går det angiveligt ikke ud over besøget i Horsens.
Horsens Kommune deltager i Miljøministeriets konkurrence om at blive landets vildeste kommune, når det kommer til biodiversitet. Så nu skal der plantes vilde blomster og græsarealer skal gro, så bierne og andre dyr kan få en fest.
Agnes Henningsen er en af de helt store danske forfatterinder, der slog igennem med romaner, skuespil og storslåede erindringer. Det hylder Horsens Bibliotek med en introduktion til hende og en oplæsning af det store erindringsværk ”Let gang på jorden”.