Den 9. oktober bliver hele Danmark lyserød.
Programmet til årets Krimimesse i Horsens den 9. og 10. oktober tegner til at blive helt unikt fyldt med indslag, forfattere, forlag og spændte publikummer, der kan opleve messen i en helt ny form.
Søndag dannede rammen om et sandt topopgør i Serie 5, da Stensballe IK tog turen til Lyseng i en direkte kamp om puljens førsteplads.
Resultatmæssigt var det ikke en køn kamp for HT/SIK's U16-Piger, men de kæmpede en brag kamp, da yderst effektive Dalum/Næsby kom på besøg.
Janne Bielefeldt har i mange år haft facebook-gruppen 'Boligindretning og kreativitet', som hun har haft stor tilslutning til, og derfor var det også nærliggende at åbne en webshop som en forlængelse af gruppen. Det har vist sig at være et rigtig godt træk.
Ejeren af La Vie har genovervejet sagen og lukker ikke den lille café i Thonbogade alligevel – han får hjælp af ejeren af lokalerne, og fortsætter nu med at servere kaffe, vin og croissanter.
Lørdag formiddag skulle Jyllandserie-kvinderne fra HT/SIK en tur til Aarhus, hvor IF Lyseng ventede besøg. Her lykkedes det pigerne at hive deres tredje sejr på stribe i hus. Cheftræner, Rasmus Lindemann, var overordnet set tilfreds med sejren:
I Politiets Kameraregister, også kaldet POLCAM, kan du som virksomhed, offentlig myndighed, forening eller privat borger registrere, hvor du har etableret eller har brugsret over overvågningskameraer.
Savner du inspiration til, hvilke bøger og fortællinger du skal læse højt for børnene i din familie, så tag med til et spændende arrangement på Horsens Bibliotek, hvor der gives gode råd, forklares og uddeles bogtips.
"Sæsonens bedste kamp." Således lød ordene fra cheftræner, Kristoffer Dilbjerg Jensen, efter Stensballe IK (U13) havde lidt et ærgerligt nederlag til FC Horsens. Han var nemlig ganske tilfreds med præstationen, selvom det ikke blev til en sejr: