Har du en ting, du er godt på vej til at smide ud, fordi den er i stykker, og du ikke selv kan lave den, så giv den en ekstra chance på Repair Café på Horsens Bibliotek – her kan du få hjælp til at få lavet små genstande, der er i stykker.
Til oktober åbner den nye daginstitution mellem Horsens og Lund med plads til hele 148 vuggestue- og børnehavebørn, og nu har stedet også fået et navn.
Hvis du gerne vil lære at spille bridge, så har du nu en unik mulighed, da Horsens Bridgecenter åbner for undervisning i efteråret og foråret.
I omtrent 47 år har Leo Andersen ejet Leo’s Fisk & Vildt i Hestedamsgade i Horsens, men nu skal butikken sælges, og fra 1. maj 2022 sker der nye ting i den gamle forretning.
På en guidet tur til Bygholm Borgbanke kan du høre historien om, hvordan Erik Menved byggede borgen i 1313 efter et dramatisk bondopgør.
AC Horsens’ reserver bød mandag eftermiddag ulvene fra Midtjyllands reserver velkommen på CASA Arena Horsens. Det blev til en regulær afklapsning af ulvene. der blev sendt hjem til Herning med et 4-1 nederlag.